Czy istnieje bezpieczna dawka spożytego alkoholu?

Wyniki analiz medycznych, opublikowane w międzynarodowym czasopiśmie medycznym The Lancet, dowodzą, iż w 2016 roku, prawie 3 miliony zgonów na całym świecie, przypisano spożywaniu alkoholu. Zdaniem naukowców, konsumpcja alkoholu przyczyniła się do zgonu około 12 procent mężczyzn, w wieku od 15 do 49 lat. Według doktora Emmanuela Gakidou z Instytutu Zdrowia na Uniwersytecie w Waszyngtonie (USA), konsekwencje zdrowotne, związane z spożywaniem alkoholu są ogromne. Udowodniono poważne zależności pomiędzy konsumpcją alkoholu a przedwczesną śmiercią, jak również zwiększoną podatnością na zachorowania na nowotworowy czy choroby układu krążenia. Ponadto, wiele osób, konsumujących napoje wyskokowe ma zaburzenia hormonalne, metaboliczne i cierpi na kłopoty z prawidłową pracą narządów wewnętrznych. Odwyk od  alkoholu lublin minimalizuje ryzyko utraty zdrowia o prawie 40%. Zdaniem doktora Gakidou nie ma najmniejszego znaczenia, jakiego rodzaju alkohol jest konsumowany. Piwo, wino czy cydr mogą tak samo ujemnie wpływać na stan zdrowia, jak mocne trunki czy kolorowe drinki, z różnymi, toksycznymi i chemicznymi polepszaczami smaku i zapachu. Alkohol wpływa negatywnie na organizm, ponieważ zaburza jego prawidłową homeostazę. Nie ma bezpiecznej dawki napojów wyskokowych, która byłaby obojętna dla organizmu. Alkohol w takim samym stopniu działa na osoby z nadwagą, jak i te, posiadające prawidłową masę ciała. Na pogorszenie stanu zdrowia, wskutek spożywania napojów wyskokowych, ma wpływ także ilość i częstotliwość jego picia. Im wyższa i częstsza konsumpcja substancji wysokoprocentowych, tym poważniejsze wywołuje ona skutki uboczne. Osoby, spożywające napoje wyskokowe nie zdają sobie sprawy, iż 100 ml czerwonego wina zawiera aż 13% alkoholu. Puszka piwa, o pojemności 375 ml ma od 3,5% do 6% alkoholu. Kieliszek whisky lub wódki o pojemności 30 ml, zawiera aż 40% alkoholu. W przypadku spożywania większej ilości napojów wyskokowych, organizm przyjmuje duże dawki alkoholu, które ujemnie wpływają na jego prawidłowe funkcjonowanie.

Czy istnieje bezpieczna dawka spożytego alkoholu – badania naukowe obalają mity  związane z tak zwanym „umiarkowanym” piciem

Nadużywanie alkoholu, jak również sięganie po niego w coraz młodszym wieku, to obecnie problem ogólnoświatowy. Wzorce, dotyczące spożywania napojów wyskokowych, różnią się, w zależności od kraju i płci. Uważa się, iż prawie połowa populacji na całej kuli ziemskiej, będąca w wieku od 14 roku życia, przynajmniej raz doświadczyła upojenia alkoholowego i kaca. W skali globalnej ponad 2 miliardy ludzi konsumuje alkohol codziennie lub kilka razy w tygodniu. W opublikowanych badań  amerykańskich uczonych, z 2016 roku, wynika, iż 63% nałogowo pijących osób, stanowili mężczyźni. Uważa się, iż średnie spożycie alkoholu na statystycznego obywatela danego kraju wynosi +/- 10 gram czystego alkoholu na tydzień. Napoje wyskokowe są spożywane przez coraz młodsze osoby, jak również kobiety w ciąży, matki karmiące czy seniorów, obciążonych poważnymi chorobami kardiologicznymi i neurologicznymi. Według naukowców napoje wyskokowe przyczyniają się do wielu chorób cywilizacyjnych, w tym chorób sercowo-naczyniowych – migotania przedsionków, udarów krwotoczny, nadciśnienia czy kardiomiopatii. Kolejną grupą schorzeń są nowotwory. Wielu onkologów podnosi tezę, iż regularne spożywanie alkoholu zwiększa ryzyko raka piersi, jelita grubego, wątroby, przełyku, krtani, wargi i jamy ustnej oraz nosa. Ponadto, alkohol wywołuje marskość wątroby, cukrzycę, zapalenie trzustki i zaburzenia, związane z pracą jelit i układu trawiennego. Wiele osób, które deklarują, iż okazjonalnie spożywają napoje wyskokowe, cierpi na infekcje dolnych dróg oddechowych i choroby zakaźne, związane z upośledzonym działaniem układu immunologicznego. Napoje wyskokowe powodują wypłukiwanie z organizmu cennych witamin i minerałów, jak również odwadniają ciało. Powoduje to spadek sprawności intelektualnej i fizycznej, jak również zmęczenie, podatność na stres i zwiększoną potliwość. Wiadomym jest, że alkohol jest zakazany w wielu dermatozach. Nasila on trądzik różowaty, jak również alergie skórne.

Alkohol jest jedną z przyczyn dużego odsetka zgonów na całym świecie, dlatego też  osobom  nadmierne go konsumujących zaleca się odwyk alkoholowy lublin. Procedura ta musi jednak być poprzedzona działaniem jakim jest detoks alkoholowy lublin. To skuteczna metoda na rozpoczęcie terapii, zmierzającej do pozostania na stałe w stanie trzeźwości i wyrwania się ze szponów nałogu.