Czym jest alkohol?

 

Mimo, iż uzależnienie od substancji wyskokowych jest problemem globalnym, to niewiele osób wie tak naprawdę czym jest alkohol i dlaczego powoduje on zaburzenia homeostazy.
Alkohol jest organicznym związkiem. Jedną ze składowych alkoholu jest etanol, który jest organicznym związkiem chemicznym, zaliczanym do grupy alkoholi. Związek ten, jest stosowany, zarówno w przemyśle spożywczym, jak i chemicznym czy energetycznym. Etanol służy, jako rozpuszczalnik, paliwo napędowe lub też, wykorzystywany jest do produkcji niektórych leków. Alkohol etylowy (etanol), to jedyny związek chemiczny, stosowany do produkcji piwa, wina czy wódki. Powstaje w wyniku fermentacji ziaren i owoców.

Fermentacja jest naturalnym procesem chemicznym, w którym drożdże wchodzą w reakcję z niektórymi produktami spożywczymi, tworząc tym samym zdatny do spożycia alkohol. Zdaniem chemików procentowa zawartość alkoholu w określonych gatunkach napojów wysokoprocentowych wynosi odpowiednio:

 

  • piwo - 2-6% alkoholu,
  • cydr - 4-8% alkoholu,
  • wino - 8-20% alkoholu,
  • tequila - 40% alkoholu,
  • rum - 40% lub więcej alkoholu,
  • brandy - 40% lub więcej alkoholu,
  • gin - 40-47% alkoholu,
  • whisky - 40-50% alkoholu,
  • wódka - 40-50% alkoholu,
  • likiery - 15-60% alkoholu.

 

Alkohol zawarty w napojach wysokoprocentowych, należy do tych związków chemicznych, które błyskawicznie wchłaniają się z układu pokarmowego do krwioobiegu. Czas trwania tego typu procesu wynosi od 5 do 15 do minut, od chwili jego spożycia. Po upływie 15 minut, wchłonięciu ulega aż 50% spożytej dawki substancji wyskokowych.


CZYM JEST ALKOHOL – ZWIĄZEK CHEMICZNY O BARDZO SILNYM DZIAŁANIU NA ORGANIZM CZŁOWIEKA


Odpowiadając na pytanie alkohol co to jest, należy podkreślić, że alkohol jest silnie uzależniającą substancją. Jego działanie ma negatywny wpływ na pracę narządów wewnętrznych oraz funkcje mózgu. Nadmiar alkoholu we krwi powoduje fizyczne objawy w postaci niewyraźnej mowy, nieskoordynowanych ruchów ciała, zaburzonej motoryki i percepcji, jak również opóźnienia reakcji i zaników pamięci. Ponadto, przedawkowanie substancji wysokoprocentowych zmniejsza zdolność do racjonalnego myślenia i zniekształca obiektywną ocenę danej sytuacji, co może prowadzi do fatalnych skutków.

Alkohol powoduje także wzrost ciśnienia krwi, zaczerwienienie twarzy i przekrwienie błoń śluzowych oraz przyśpieszone bicie serca, zagrażając w ten sposób stabilności organizmu. Napoje wyskokowe dają początkowo, silny efekt pobudzający, który powoduje nadmierne rozluźnienie mięśni, wzrost agresji czy też inne zmiany w zachowaniu. Przedawkowanie alkoholu skutkuje poważnym zatruciem organizmu. Może to wiązać się z utratą przytomności, brakiem odczuwania bólu, niereagowaniem na bodźce zewnętrzne i nadmierną sennością. Toksyny, które wytwarzają się w czasie metabolizowania nadmiaru substancji wysokoprocentowych, powodują objawy, popularnie zwane kacem. Jest to stan, w którym dochodzi do spadku ciśnienia krwi, bólów i zawrotów głowy, wzdęć, wymiotów i nudności, jak również biegunek. To poważny w konsekwencjach szok dla ludzkiego organizmu.

Spożywanie napojów wysokoprocentowych nie jest obojętne dla organizmu i ma negatywny wpływ na pracę wielu narządów wewnętrznych, w tym również mózgu. Warto wiedzieć co to jest alkohol, zanim się po niego sięgnie, zaś w przypadku uzależnienia od alkoholu, najlepiej podjąć farmakoterapię lekiem o nazwie Naltrexone. To skuteczna pomoc w walce z nałogiem, dzięki której możliwy jest powrót do zdrowia i normalnego życia.