Alkohol a kalorie

Według obiegowej opinii mocne alkohole uważane są za niskokaloryczne lub pozbawione wartości odżywczych. Niestety w trunkach wyskokowych, im większe jest stężenie alkoholu, tym wyższa jest ich wartość kaloryczna. Jednakże czysta wódka, w porównaniu z innymi alkoholami, może wypadać słabiej co do ilości kalorii, jeśli porównamy ją z napojami takimi, jak piwa korzenne, słodkie wina czy likiery. Nie oznacza to jednak, iż spożywanie wódki pozwala na zrzucenie zbędnych kilogramów. Zdaniem dietetyków, 100 mililitrów 40 procentowej wódki zawiera 96 ​​kalorii. Spożycie nadmiernej ilości tego trunku powoduje, iż jednorazowo można przyswoić nawet do 600 – 800 kcal. Wartość kaloryczna mocnych trunków jest uzależniona również od składników, które posłużyły do procesu ich przygotowania i fermentacji. W wódkach i trunkach spirytusowych, wytwarzanych ze słodkich owoców oraz ryżu, zawartość kalorii sięga nawet 150-180 na 100 ml trunku. Spożywanie nadmiernej ilości mocnych napojów nie ma żadnego, dobroczynnego wpływu na organizm. Poza kaloriami wódka nie zawiera żadnych składników odżywczych, takich jak błonnik, białko, witaminy lub minerały. Dlatego wielu ekspertów z zakresu żywienia określa ten rodzaj alkoholu, mianem źródła „pustych” kalorii.

 

ALKOHOL A KALORIE – NAPOJE WYSKOKOWE MOGĄ UTRUDNIAĆ PROCES ODCHUDZANIA

Zdaniem brytyjskich naukowców wódka, która jest powszechnie uważana za alkohol niskokaloryczny, zawiera więcej kalorii, niż białko oraz węglowodany. Wymienione wyżej składniki odżywcze zawierają około 4 kalorie na 1 gram, podczas gdy etanol (główny składnik wódki) zawiera aż 7 kalorii na 1 gram. Oznacza to, że wódka jest tylko o 20% mniej kaloryczna, niż tłuszcz. Spożywanie nadmiernej ilości alkoholu zakłóca proces odchudzania się oraz zaburza prawidłową przemianę materii. Alkohol wysokoprocentowy hamuje zdolność wątroby do rozkładu i eliminacji tłuszczów z ludzkiego organizmu. W praktyce skutkuje to pogorszeniem wyników w odchudzaniu, jakie osiąga dana osoba, będąca na diecie eliminacyjnej. Wpływ wódki i wysokoprocentowych trunków na zaburzenie prawidłowego przebiegu procesu odchudzania jest widoczny, gdy dana osoba notorycznie spożywa nadmierne ilości napojów wyskokowych. Notoryczne trucie organizmu alkoholem powoduje, iż w pierwszej kolejności pragnie on pozbyć się szkodliwych substancji, toksyn i resztek alkoholu. Dlatego też wątroba w ogóle nie metabolizuje, spożytych w pokarmach tłuszczów i węglowodanów, „odkładając” je w organizmie, jako tak zwaną rezerwę. Powoduje to gromadzenie się kwasów tłuszczowych. Organizm bardzo często przechowuje je do późniejszego wykorzystania, co przyczynia się do wzrostu wagi i całkowicie zaprzepaszcza efekty stosowanej wcześniej diety odchudzającej. Nadużywanie wysokoprocentowego alkoholu może również zwiększyć apetyt na tłuste, słone i słodkie potrawy, których osoby, starające się schudnąć, zazwyczaj powinny bezwzględnie unikać.

Osobom, którym zdarzają się incydenty alkoholowe, zaburzające prowadzoną przez nich kurację odchudzającą, zaleca się detoks alkoholowy w domu lublin. To profesjonalna i skuteczna procedura medyczna, w czasie której organizm jest oczyszczany z toksyn oraz resztek alkoholu. Pozwala to na kontynuowanie lub rozpoczęcie diety, bez obciążenia, w postaci upośledzonej pracy wątroby. Dla osób notorycznie nadużywających alkoholu również rekomendowany jest detoks lublin, który stanowi wstęp do kuracji odwykowej. Zastosowanie leczenia, czyli takich metod, jak odwyk alkoholowy lublin jest szansą na odzyskanie dawnej sprawności intelektualnej oraz fizycznej i pozostanie w stanie trzeźwości.