Palimpsesty alkoholowe – co to oznacza?

Wielu użytkowników Internetu wpisuje w zapytaniach wyszukiwarki hasło – palimpsesty alkoholowe - co to oznacza? Postaramy się odpowiedzieć zatem na to nurtujące pytanie.

Palimpsest (Pa-limp-sest), ma swój źródłosłów w języku greckim i w wolnym tłumaczeniu oznacza stronę manuskryptu lub księgozbioru, która została oczyszczona z zapisu i ponownie wykorzystana do naniesienia na nią nowego tekstu. W medycynie, palimpsestami określa się epizody ostrej amnezji, spowodowanej przez alkohol, którym lekarze nadali termin medyczny "palimpsesty alkoholowe". Słowo to, jest także znane i powszechnie wykorzystywane w kryminalistyce, jako określenie stanu świadomości, w trakcie którego oskarżona osoba, będąca pod wpływem napojów wyskokowych, popełnia przestępstwo, którego szczegółów nie pamięta lub też podaje pewne wycinki rzeczywistości, pozostałe w pamięci, pomieszane z marzeniami sennymi, urojeniami, halucynacjami alkoholowymi oraz przeżytymi wcześniej wydarzeniami. Alkoholowy palimpsest, to specyficzne zakłócenie pamięci, charakterystyczne dla osób nałogowo spożywających napoje wyskokowe. Po raz pierwszy, jako alkoholowe zaburzenie psychiczne, zostało one opisane przez K. Bonhoeffera, w 1901 roku. Przejawia się ono głównie w formie niezdolności do retrospekcji poszczególnych zdarzeń, które miały miejsce w odstępie czasowym 6 - 24 godziny.


Palimpsesty alkoholowe – co to oznacza – wyjątkowe zaburzenia pamięci


Osoba, dotknięta palimpsestem, nie pamięta wydarzeń z okresu zatrucia alkoholowego lub też odtwarza wrażenia w formie marzeń sennych, „przebłysków” lub przeżytych kiedyś wspomnień. Doświadczenie palimpsestu przypomina po części amnezję, w której pacjent powoli zaczyna odtwarzać sobie w pamięci niektóre wydarzenia, ale nie jest w stanie zrobić tego w 100%. Odtworzenie wszystkich, przeżytych doświadczeń czy zdarzeń z jego udziałem nie jest możliwe. Przyczyną pojawienia się tego wyjątkowego zaburzenia pamięci, jest chwilowe uszkodzenie prawidłowego funkcjonowania neuroprzekaźników w mózgu, jak również powstawanie zakłóceń w ośrodku pamięci krótkotrwałej. Alkoholik, dotknięty palimpsestem, nie pamięta zdarzeń, których był uczestnikiem lub świadkiem. Stan ten może przerodzić się w formę przewlekłą i pojawiać się przy każdorazowym upojeniu alkoholowym. Zdaniem amerykańskich naukowców palimpsestów doświadcza aż 40% osób, które w swoim życiu znajdowały się w stanie głębokiego upojenia alkoholowego.

Badacze uznali, iż nie są w stanie określić, jakie konkretnie stężenie alkoholu we krwi jest w stanie aktywizować owe zaburzenie mózgu, ale powszechnie uważa się, że może być to wartość od 2,0 – 2,5 promila alkoholu we krwi. Palimpsest jest oznaką systematycznego nadużywania napojów alkoholowych. Stan ten, poprzedza pojawianie się amnestycznych form zatrucia alkoholowego. Palimpsesty ujawniają się już w początkowym stadium alkoholizmu, natomiast ich częste występowanie jest związane z silnym uzależnieniem od napojów wyskokowych. Zjawisko to może być przyczyną wielu, dramatycznych w skutkach wydarzeń, które mogą w poważny sposób zaciążyć na życiu osoby uzależnionej, ale również osób jej bliskich i osób trzecich.

Ratunkiem dla ludzi w nałogu, którzy doświadczają tego zjawiska, jest poddanie się farmakoterapii lekiem o nazwie Naltrexone w klinice Meditus Lublin. Oferowana pacjentom wszywka alkoholowa Lublin, to szansa na porzucenie nałogu i powrót do normalnego, bezpiecznego życia rodzinnego a także zawodowego oraz do trzeźwej świadomości.