Zależności alkohol a cukrzyca

Proces metabolizmu alkoholu
Etanol jest w 95% utleniony do aldehydu octowego. W metabolizmie etanolu biorą udział trzy układy enzymatyczne, przy czym za 90% tego procesu odpowiada dehydrogenaza alkoholowa. Pierwszy etap polega na utlenianiu poprzez dehydrogenazę etanolu do aldehydu octowego, przy uczestnictwie także enzymów mikrosomlanych. Narządy, w których dochodzi do dehydrogenazy to cytozol hepatocytów, nerki, żołądek, błona śluzowa jelit. Później aldehyd octowy przekształca się w octan, a następnie dalej utlenia. Szybkość całego procesu utleniania zależy od stosunku stężenia zaawansowanej formy fosforanu do jego zredukowanej postaci, zaś ilość powstającego zredukowanego fosforanu jest zależna od obecnych w organizmie zapasów glikogenu. Jeśli długo utrzymuje się wysokie stężenie alkoholu, to rezerwy się wyczerpują, a wątroba traci potencjał redukujący. W rezultacie pojawia się sprzyjające środowisko do syntezy kwasów tłuszczowych, co skutkuje stłuszczeniem wątroby, a w dłuższej perspektywie jej zwłóknieniem i marskością.

Wpływ alkoholu na organizm diabetyków
To, jak spożywanie alkoholu wpływa na zdrowie diabetyków, zależy od ilości i częstości picia napojów alkoholowych, a także ich rodzaju i ogólnego stanu zdrowia diabetyka. Według badań, umiarkowane spożycie alkoholu powoduje notowanie mniejszych wartości glikemii, większe zaś stężenie insuliny po przyjęciu glukozy, a także poprawę insulinowrażliwości. Wykazywane są zatem pozytywne skutki umiarkowanego spożycia alkoholu, ale trzeba być tu bardzo ostrożnym w wyciąganiu wniosków. Umiarkowane spożycie alkoholu obejmuje ilości do 20 g czystego etanolu dziennie u kobiet i 30 u mężczyzn. To odpowiednik 2 czy 3 drinków. Przy większym i częstszym spożyciu alkoholu ujawniać się mogą już bardzo szkodliwe skutki dla diabetyków. Wzrasta przede wszystkim ryzyko hipoglikemii, bo alkohol nawet w niewielkim stężeniu we krwi prowadzi do zahamowania glukoneogenezy w wątrobie, zmniejsza utlenianie kwasów tłuszczowych. Warto mieć na uwadze, że zahamowanie glukoneogenezy może trwać nawet do 24 godzin, zatem hipoglikemia objawiać się może w nocy po spożyciu alkoholu czy nawet następnego dnia. Ponadto alkohol zaburza odczuwanie hipoglikemii, więc diabetyk może nie być świadomy jej wystąpienia. Ryzyko hipoglikemii jest większe przy spożywaniu napojów z dużą ilością węglowodanów, jak piwa, cydry, słodkie wina.

Nadużywanie alkoholu a cukrzyca

Nadmierne spożywanie alkoholu przez dłuższy czas może doprowadzić zarówno do rozwoju cukrzycy, jak i powikłań u już chorujących na cukrzycę. Ponadto nadmierne picie napojów alkoholowych jest jedną z głównych przyczyn przewlekłego zapalenia trzustki, a w połowie przypadków to schorzenie łączy się z cukrzycą. Ponadto nadmierne spożycie alkoholu zwiększa ryzyko występowania niedocukrzenia oraz powoduje uszkodzenia wątroby. Dlatego, mimo iż umiarkowane spożycie alkoholu w wielu badaniach wykazuje pewne pozytywne właściwości, jak np. zmniejszanie ryzyka sercowonaczyniowego, to dla diabetyków ryzyko związane z wystąpieniem hipoglikemii i inne szkodliwe działania alkoholu przewyższają jego potencjalne korzyści. Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego chorzy na cukrzycę w ogóle nie powinni spożywać alkoholu. Nadużywanie alkoholu może prowadzić do cukrzycy. Diabetycy borykający się z chorobą alkoholową powinni zdecydowanie podjąć leczenie, by nie doprowadzić do powikłań związanych z cukrzycą. Także osoby nadużywające alkoholu, które nie mają problemów z poziomem glukozy powinni w porę podjąć leczenie, zanim alkohol doprowadzi do powstawania nieodwracalnych szkód w organizmie. Warto zgłosić się po pomoc, bo nie trzeba być samym w walce z nałogiem – sprawdź klinikę trzeźwości, Lublin i wejdź na drogę ku wolności od alkoholu i jego złego wpływu na Twoje zdrowie i życie.