Image

POZNAJ SWOJEGO WROGA

Mierząc się z tematem, jakim jest alkoholizm - poznaj swojego wroga lepiej, na stronie naszego gabinetu. Zdaniem naukowców, w przypadku większości osób dorosłych, umiarkowane spożycie alkoholu, nie jest szkodliwe. Jednakże trzeba brać również pod uwagę, że na przykład około 18 milionów, dorosłych Amerykanów, cierpi na zaburzenia, związane z chorobą alkoholową. Jest to bardzo silne uzależnienie, które obejmuje zarówno sferę psychiczną, jak i fizyczną. Objawia się ono stałą potrzebą picia oraz zupełną utratą kontroli nad ilością spożywanych napojów wysokoprocentowych. W momencie samodzielnych prób rezygnacji z alkoholu, pojawiają się objawy odstawienia, które są wyjątkowo przykre i uciążliwe dla danej osoby. Dlatego też, błyskawicznie powraca ona do nałogu i nie podejmuje dalszych działań, zmierzających do utrzymania stanu trzeźwości. Spożywanie nadmiernych ilości alkoholu, skutkuje pojawieniem się zwiększonej tolerancji na substancje wyskokowe. W konsekwencji, osoba uzależniona, spożywa coraz większe dawki, oczekując efektów, jaki daje upojenie alkoholowe.

ALKOHOLIZM – POZNAJ SWOJEGO WROGAZACZNIJ DZIAŁAĆ, ZANIM BĘDZIE ZA PÓŹNO

W przypadku długotrwałego nadużywania alkoholu, ludzki organizm zaczyna odczuwać tragiczne skutki nałogu. Zazwyczaj są to schorzenia układu pokarmowego, choroby nerek, jak również nowotwory czy problemy z prawidłowym krążeniem. Alkoholizm przyczynia się do nieodwracalnego uszkodzenia wątroby, mózgu i innych narządów. Picie napojów wyskokowych w czasie ciąży może uszkodzić płód i wywołać FAS, czyli alkoholowy zespól płodowy. Nieleczone uzależnienie od alkoholu, może powodować również problemy rodzinne, zawodowe oraz doprowadzić do całkowitego wyalienowania danej jednostki, ze społeczeństwa. Ponadto, utrata kontroli nad własną świadomością, w wyniku upojenia alkoholowego, przyczynia się do powstawania sytuacji, zagrażających zdrowiu i życiu alkoholika oraz skutkuje pojawieniem się konfliktów z prawem. Alkohol, spożywany w nadmiarze, zwiększa ryzyko śmierci własnej i osób trzecich.

LECZENIE FARMAKOLOGICZNE – METODA NA POZBYCIE SIĘ PROBLEMU ALKOHOLOWEGO

Alkoholik nigdy nie będzie całkowicie wolny od nałogu, ponieważ jest on trwale związany z jego psychiką i mentalnością. Jedyną metodą na pozbycie się potrzeby spożywania napojów wyskokowych, jest podjęcie leczenia. Jest ono skuteczne, ponieważ daje realną szansę na powrót do normalnej egzystencji i poprawę stanu zdrowia. Wśród wielu metod leczenia alkoholizmu, najlepsze rokowania daje farmakoterapia przy pomocy leku o nazwie Naltrexone. Można ją połączyć z metodą behawioralną lub terapia grupową. To legalny specyfik, który jest w stanie ograniczyć chęć nieustannej konsumpcji napojów alkoholowych, szczególnie w sytuacjach stresowych, podczas imprez towarzyskich czy przyjęć, na których pojawiają się napoje wyskokowe. Warto pamiętać, iż terapia antyalkoholowa pozwala na uratowanie czyjegoś zdrowia i życia oraz wyrwanie osoby uzależnionej ze szponów śmiertelnie niebezpiecznego nałogu, jakim jest alkoholizm.