Image

DISULFIRAM I ESPERAL

Disulfiram i Esperal, to dwa identyczne leki, różniące się tylko nazwą a oparte na tym samym związku chemicznym. Z powodzeniem wykorzystuje się je do leczenia choroby alkoholowej. Jedyne, co różni, wyżej wymienione medykamenty, to ich nazwa handlowa. Farmakoterapia przy pomocy Disulfiramu lub Esparalu, którą stosuje się u pacjentów, uzależnionych od napojów wyskokowych, występuje w formie „wszywki” alkoholowej, w czasie której implantowane jest podskórnie 8-10 tabletek leku, w okolicy pośladka. Niewielkie nacięcie, której powstaje w wyniku wprowadzenia wszywki, jest zszywane profesjonalnie, w znieczuleniu przez lekarza specjalistę. Szwy zdejmowane są w Klinice po kilku dniach i sprawdzany stan gojenia się nacięcia. Wszywka działa przez około rok czasu. Lek ten, zdobył uznanie wśród wielu lekarzy specjalistów i jest rekomendowany przez światowej sławy terapeutów, zajmujących się prowadzeniem leczenia antyalkoholowego. Działanie farmaceutyku skutkuje całkowitą wstrzemięźliwością od substancji wysokoprocentowych, zarówno w przypadku osób długotrwale pijących, jak i tych, którzy zauważali u siebie pierwsze symptomy alkoholizmu. Stosowanie Disulfiramu lub Esparalu jest bezpieczne dla zdrowia pacjenta. Leku nie wolno podawać osobom z poważnymi zaburzeniami w pracy narządów wewnętrznych, do których zaliczamy m.in. uszkodzenie mięśnia sercowego, zaawansowaną cukrzycę, nowotwory czy też chorobę wieńcową.

DISULFIRAM I ESPERALSKUTECZNA POMOC DLA KAŻDEGO ALKOHOLIKA

W Klinice – trzeźwości wykorzystujemy Disulfiram/Esperal w farmakoterapii osób, uzależnionych od napojów alkoholowych. Lek ten jest skuteczny i nie wywołuje przykrych skutków ubocznych. Jego działanie zostało poddane badaniom laboratoryjnym oraz testom z udziałem placebo. Medykament ten, zaczyna swoje działanie już po 12 – 24 godzinach, od wszczepienia go danemu pacjentowi. Głównym zadaniem tego farmaceutyku jest wywołanie wstrętu do substancji wysokoprocentowych, który ostatecznie prowadzi do całkowitej wstrzemięźliwości od alkoholu. Wszywka farmakologiczna Disulfiram/Esperal nie dopuszcza do przekształcenia aldehydu octowego w kwas octowy. Skutkuje to nasilonymi objawami zatrucia alkoholowego, których nieprzyjemne skutki, trwają przez wiele godzin, po spożyciu trunku. Zaliczamy do nich mdłości, wymioty, bóle głowy, kołatanie serca czy wysokie ciśnienie krwi. Zdaniem naukowców terapia awersyjna, którą zapewnia Disulfiram lub Esperal, pozwala na szybkie wyjście z nałogu oraz ogranicza ryzyko nawrotu choroby alkoholowej. Wszywka wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, w warunkach ambulatoryjnych naszej Kliniki – trzeźwości.

FARMAKOTERAPIA, JAKO REALNA PERSPEKTYWA NA WYRWANIE SIĘ ZE SZPONÓW NAŁOGU ALKOHOLOWEGO

W naszej placówce medycznej Klinika – trzeźwości, powszechnie stosujemy farmakoterapię, która prowadzona jest przy pomocy Disulfiramu lub Esparalu. Jest to metoda leczenia choroby alkoholowej, która może być połączona z terapią grupową lub behawioralną. Efektem działania wszywki farmakologicznej jest odstawienie napojów wyskokowych i niesięganie po nie, nawet w sytuacji napięcia emocjonalnego, ogromnego stresu, traumy czy też, przebywania w miejscu, w którym podawane są trunki. Potwierdzeniem skuteczności tej terapii antyalkoholowej, jest szerokie grono pacjentów, którzy skorzystali już z pomocy medycznej Kliniki- trzeźwości i wyrwali się ze szponów nałogu alkoholowego. Zaletą zastosowania wszywki Disulfiram/Esparal, jest komfort, jaki daje ona każdemu pacjentowi. Nie musi on pamiętać o regularnym zażywaniu leków czy też przestrzeganiu innych procedur medycznych. Pacjent nie może też samodzielnie przerwać leczenia, jeśli posiada wszywkę. Dawka leku jest indywidualnie dopasowana do wieku, stanu zdrowia i masy ciała każdej osoby, która rozpoczyna leczenie w Klinice – trzeźwości.