Czy alkohol jest dobry na demencję?

 

Niektóre badania naukowe, prowadzone przez amerykańskich badaczy, sugerują, że spożywanie alkoholu w rozsądnych ilościach znacznie zmniejsza ryzyko demencji i choroby Alzheimera. W Stanach Zjednoczonych aż 5,7 miliona Amerykanów cierpi na chorobę Alzheimera, a eksperci szacują, że do 2050 roku liczba ta ulegnie potrojeniu. Dlatego też cały świat poszukuje metod zapobiegania starzeniu się mózgu i rozwoju demencji starczej u osób w podeszłym wieku. Według uczonych, którzy przebadali aż 9 000 osób, zauważono istotny wpływ umiarkowanego spożycia alkoholu na spadek ryzyka demencji. Badaniu poddano mężczyzn i kobiety, w wieku od 60 do 75 roku życia. Ustalono, że osoby, które wypijały około 100 – 150 ml alkoholu na tydzień zredukowały możliwość zachorowania na demencją starczą o blisko 25%. Według naukowców umiarkowane picie napojów wyskokowych może mieć pozytywne skutki dla zachowania sprawności intelektualnej i zdrowia mózgu. Wynika to z dobroczynnych składników aktywnych, znajdujących się w niektórych gatunkach alkoholi. Na obniżenie ryzyka pojawienia się demencji ma wpływ czerwone wino, które jest bogactwem przeciwutleniaczy, likwidujących namnażające się wolne rodniki. Dzięki temu, komórki mózgowe nie ulegają tak szybkiego uszkodzeniu, jak również na długo zachowują swoją sprawność. Wino pomaga również w aktywizowaniu neuroprzekaźników, odpowiedzialnych za szybkość kojarzenia, sprawność myślenia czy zdolność do koncentracji.

CZY ALKOHOL JEST DOBRY NA DEMENCJĘ – LICZY SIĘ ILOŚĆ SPOŻYWANYCH NAPOJÓW WYSKOKOWYCH

Zespół naukowców z Inserm - Francuskiego Narodowego Instytutu Zdrowia i Badań Medycznych w Paryżu, we współpracy z badaczami z University College London (UCL) w Wielkiej Brytanii postanowił ocenić czy spożywanie alkoholu ma wpływ na zachowanie sprawności intelektualnej, aż do śmierci danej jednostki. Wyniki badań przyniosły nieoczekiwany rezultat. Według uczonych, alkohol rzeczywiście może wpływać na redukcję lub opóźnienie choroby Alzheimera czy demencji, jednakże liczy się ilość konsumowanych napojów wyskokowych. Jeśli osoba notorycznie upija się, jak również nie stroni od mocnych trunków i często ulega zatruciu alkoholowemu, wówczas naraża swój mózg na niekorzystne zmiany. Polegają one na zanikaniu komórek mózgowych, odpowiedzialnych za prawidłowy przekaz informacji, a także szybkość myślenia. Eksperci z wyżej wymienionego zespołu badawczego są zdania, iż osoby nadużywające napojów wyskokowych, zarówno w młodości, jak i wieku dojrzałym mogą zachorować na demencję starczą, nawet, gdy w ich rodzinie nie było takowych przypadków. Okazuje się, że przyczyną tego procesu jest degradacyjny wpływ napojów wysokoprocentowych, które wypijane są w nadmiernych ilościach. Alkohol konsumowany w bardzo wysokich dawkach nie tylko zaburza parce narządów wewnętrznych, takich, jak wątroba, serce czy trzustka, ale również upośledza sprawność mózgu i wywołuje w korze mózgowej spore spustoszenie. Dochodzi tutaj do nieodwracalnych zmian, które mogą skutkować udarami, jak również powodować inne zaburzenia neurologiczne. Według badaczy, osoby zdrowe i nieobciążone genetycznie chorobą Alzheimera czy demencją starczą, mogą zachorować na tego typu przypadłości, nawet przy konsumowaniu około 600 do 1000 ml alkoholu tygodniowo. W przypadku osób notorycznie upijających się i mających skłonności genetyczne do zachorowań na demencje starczą, ryzyko pojawienia się tego typu dolegliwości, wzrasta aż o 40%. Według uczonych nadmierna konsumpcja napojów wyskokowych bardzo negatywnie oddziałuje na mózg, bez względu na to, w jaki sposób odżywia się dana osoba czy też jaki charakter pracy wykonuje. Z badań wynika, iż na 9,087 osób, w wieku od 35 do 55 lat, które regularnie konsumują bardzo wysokie dawki alkoholu, około 28,9% z nich, zachoruje na demencję lub chorobę Alzheimera.

Zapobieganie chorobom neurologicznym, do których zalicza się demencja starcza i choroba Alzheimera wymaga rozsądnego konsumowania napojów wyskokowych. Jednakże problem pojawia się, gdy dana osoba nie potrafi powstrzymać się od notorycznego upijania się. Dlatego też, warto w takiej sytuacji skorzystać z pomocy, jaką jest odwyk od alkoholu lublin. To skuteczna metoda leczenia alkoholizmu przy pomocy nowoczesnych medykamentów. Każda terapia odwykowa poprzedzona jest oczyszczeniem organizmu z toksyn i resztek alkoholu, czyli takim procesem, jak detoks lublin. Warto wspomnieć, iż detoksykacja lublin nie jest formą leczenia z nałogu. Dla osób, którym zdarzają się przypadki przedawkowania napojów wyskokowych na suto zakrapianych imprezach można polecić detox alkoholowy w domu lublin. Jednakże, w przypadku zaawansowanej choroby alkoholowej musi zostać wprowadzony profesjonalny odwyk alkoholowy lublin.