Zaliczyć zgon

 

Zaliczanie zgonu wiąże się z wieloma negatywnymi konsekwencjami, w tym z uszkodzeniem narządów wewnętrznych, zatrzymaniem akcji serca, a nawet śmiercią. Całkowite upojenie alkoholowe, to narastający problem wśród młodzieży licealnej i studenckiej. Konsekwencją zatrucia alkoholowego jest utrata świadomości, wywołana przez nagromadzenie toksyn w organizmie. Efektem tego działania są stany, które różnią się stopniem nasilenia, poczynając od wyjątkowo silnego kaca i długotrwałych bólów głowy po wytrzeźwieniu, a skończywszy na atakach drgawek, podniesieniu ciśnienia krwi czy ustaniu krążenia. Młoda osoba, aby utracić przytomność musi jednorazowo przyjąć bardzo dużą dawkę napojów wyskokowych. Taka sytuacja zmienia także częstotliwość spożywania trunków.

Pojawiają się ryzykowne zachowania, w postaci wprowadzania do organizmu bardzo dużych dawek napojów wyskokowych, w stosunkowo krótkim czasie. Powoduje to, zatrucie mózgu i wyłączenie stanu świadomości. Wyróżnia się trzy fazy tego typu omdlenia. W początkowym stadium objawów zwiastunowych zaczynają pojawiać się nudności, silne osłabienie, jak również intensywne pocenie się i zaburzenia koordynacji ruchowej i widzenia. Charakterystycznym objawem są tak zwane „mroczki przed oczami”. Jeśli nastolatek lub bardzo młoda osoba nadal spożywa alkohol, wówczas pojawia się druga faza. W jej wyniku dochodzi do częściowej utraty świadomości. Symptomami tego stanu są bladość powłok skórnych oraz zimne poty. Osoba taka, nie potrafi logicznie odpowiadać na zadawane jej pytania oraz nie reaguje na bodźce dźwiękowe, wzrokowe oraz dotykowe. Obserwuje się coraz większą słabość mięśni i brak skoordynowanych ruchów. W konsekwencji, ciało staje się bezwładne i powoli osuwa się na ziemię. Ostatnia faza, jaką jest utrata przytomności po alkoholu, może trwać od kilkunastu minut do nawet kilku godzin.


Zaliczyć zgon – młodzieżowa moda na śmiertelnie niebezpieczne eksperymenty z alkoholem


Zdaniem brytyjskich naukowców, po powrocie do świadomości, osoba zamroczona alkoholem, nie ma orientacji w czasie oraz przestrzeni, jak również nie pamięta wydarzeń, związanych z ostatnimi godzinami swojego życia. Posiada przebłyski pamięci, w których pojawiają się fragmentaryczne wspomnienia z ubiegłej doby. Po zaliczeniu „zgonu” młody człowiek odczuwa bardzo przykre konsekwencje swojej decyzji. Jest ospały, doskwierają mu bóle kostno - stawowe oraz nieustanne pragnienie. Ponadto, dokucza mu silny ból głowy, nudności, wymioty, biegunka oraz dreszcze. W trakcie usuwania przez organizm resztek toksyn, narządy wewnętrzne pracują ze zdwojoną siłą, co powoduje całkowite osłabienie organizmu.

W efekcie może dojść do lekkiego obrzęku wątroby, jak również powiększenia śledziony, spowodowanej toczącym się stanem zapalnym. Podrażniona śluzówka żołądka i jelit powoduje, iż każdy, spożywamy pokarm jest szybko wydalany, zaś organizm nie przyjmuje żadnych składników odżywczych. Następuje utrata cennych elektrolitów. Tego typu objawy całkowitego zatrucia organizmu, mogą utrzymywać się do kilkunastu godzin, po odzyskaniu przytomności. Dużo poważniejsze są konsekwencje zdrowotne, które zdarzają się młodym osobom i nastolatkom, dążącym do wywołania omdlenia, z powodu nadmiaru wypitego alkoholu. Zaczynają oni odczuwać liczne zaburzenia metaboliczne, do których zaliczyć można m.in. skrajne niedocukrzenie, niedotlenienie mózgu, zaburzenia elektrolitowe – kołatanie serca.

Młodsze osoby są wyjątkowo narażone na ryzyko przedawkowania alkoholu. Nastolatki mogą stracić przytomność już po wypiciu około pięciu drinków (+/- 400 ml alkoholu). Taka sytuacja, z ich mniejszej zdolności do szybkiego rozkładania i wydalania alkoholu z krwioobiegu. Zbyt wysokie stężenia alkoholu we krwi, bardzo osłabia pracę mózgu. Może dojść nawet, do udaru lub wylewu. Przykrą konsekwencją utarty przytomności, w wyniku przedawkowania alkoholu przez młodzież, są ryzykowne zachowania, przemoc seksualna lub znęcanie się nad nieprzytomną osobą, jak również urazy, wywołane gwałtownym i niekontrolowanym upadkiem i uderzeniem w ostro zakończane przedmioty np. róg stołu czy brzeg wanny.

Nadmierne picie napojów wyskokowych, w celu utraty przytomności, może zakończyć się poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi lub wpadnięciem w nałóg alkoholowy. Dlatego też, w przypadku epizodów niekontrolowanego spożywania substancji wysokoprocentowych, warto jest skorzystać z pomocy specjalistów i sięgnąć po farmakoterapię lekiem o nazwie Naltrexone. To metoda na życie w stanie abstynencji.